Miért bukott meg a svéd modell a koronavírus-járvány kezelésében?
A COVID-19 világjárvány második hullámában kiugróan magasak voltak a koronavírusos esetszámok és halálozások Svédországban, amelyek a svéd modell problémáira világítottak rá. Az esetszámok gyorsabban nőttek, mint skandináv szomszédainál. 2020. december 20-án a COVID-19-cel összefüggésbe hozható halálozások száma 4,5-10-szer magasabb volt, mint a többi skandináv országban. Ez a kiugró eltérés nem magyarázható pusztán a nemzeti kultúrák, a történelem, a népességszám, népsűrűség, a bevándorlási minták, a vírus első behurcolásának útvonalai közötti különbségekkel, vagy az esetszámok és halálesetek jelentésének módjával. Ehelyett a válasz erre a rejtélyre a svéd nemzeti COVID-19 stratégiában, az azt megalapozó feltevésekben, valamint az egészségügyi rendszer irányításában keresendő, amely lehetővé tette a stratégia jelentősebb korrekciók nélküli lefolytatását.
Több tudományos publikáció is mélyrehatóan foglakozott a svéd koronavírus kezelési nemzeti modell bukásával, annak okaival valamint következményeivel.
Mi volt a svéd stratégia, a svéd modell alapja?
A The Lancet-ben publikált tudományos cikk kronologikusan gyűjtötte össze a svéd kormány döntéseit és annak következményeit, valamint számos kritikával illette a svéd modellt.
- A COVID-19 világjárvány kezdetétől a svéd Népegészségügyi Ügynökség a nyájimmunitás elérését helyezte előtérbe. Ez a megközelítés lehetővé tette, hogy a koronavírus közösségben való terjedése viszonylag ellenőrizetlenül történjen.
- Nem vezettek be létszámkorlátozást a zsúfoltság elkerülése érdekében például a tömegközlekedési eszközökön, a bevásárlóközpontokban vagy más zsúfolt helyeken. Holott 2020. március 29-től 50 fős limitre tettek javaslatot az összejövetelek tekintetében.
- A WHO ajánlásával ellentétben az elvégzett koronavírus-tesztek száma, a kontaktkutatás, a források azonosítása és a leadott jelentések száma korlátozott volt.
- A svéd nemzeti stratégia nem vette figyelembe kellőképpen a tünetek megjelenése előtti és a tünetmentes terjedés, az aeroszolos átvitel kritikus voltát és az arcmaszkok használatának jelentőségét.
- november 11-től tették kötelezővé az arcmaszkok használatát a gondozóotthonokban, ill. egészségügyi intézményekben és 2021. január 7-től „bizonyos időpontokban tömegközlekedési eszközökön” is ajánlották azok viselését.
- Az alkohol árusításának tilalmát 2020. november 11-én 22:00 órától vezették be 2020. december 24. 20:00 óráig.
- Az összejövetelek méretének további korlátozását javasolták, valamint egyéni felelősségvállalásra és a tünetek esetén otthonmaradásra ösztönözték az embereket.
Hogyan befolyásolta a fenti svéd modell a járvány alakulását?
Ezzel a megközelítéssel a COVID-19-cel összefüggő halálozások száma 2020. április 21-én 102 fővel (7 napos gördülő átlag) tetőzött a svédeknél, magasabb szinten és lassabb ütemű csökkenéssel, mint a szomszédos skandináv országokban. A svéd kormány ahelyett, hogy a második hullámra készült volna 2020. október elején lazított a korlátozásokon:
- 50-ről 300-ra növelte a nyilvános rendezvényeken részt vevők maximális számát, és lehetővé tette a 70 év felettiek számára a családdal és a barátokkal való találkozást.
Sok kritikát kapott Svédország a COVID-19-re adott nemzeti válaszával kapcsolatban
A svéd kormány által felállított Koronabizottság kezdetben az idősek helyzetére összpontosított. 2020. december 15-én arra a következtetésre jutottak, hogy a nagyobb járványkitörések és az idősotthonokban elhunytak magas száma mögött a legfontosabb tényező a vírus általános terjedése a társadalomban.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia független, tudományos bizonyítékokon alapuló áttekintő tanulmánya megerősítette a WHO ajánlásait
- a fizikai távolságtartás,
- az arcmaszk viselés,
- zárt terekben a megfelelő szellőzöttség,
- a tömeg kerülésének,
- valamint a jó kéz- és légúti higiénéi betartásának fontosságát.
Azonban 2020. december 18-ig nem adott ki a svéd kormány utasításokat ezen ajánlások gyakorlatba ültetéséről. Mindeközben rohamosan nőttek az esetszámok és a koronavírussal összefüggő halálozások, a végleletekig leterhelve az egészségügyi ellátórendszert és az egészségügyi dolgozókat.
Tovább tetézte a bajt az egészségügyi és szociális szolgáltatások decentralizált és széttagolt rendszere, beleértve az idősek ellátását is. Ezen túlmenően a kulcsfontosságú érdekelt felek – köztük a tudósok, a civil társadalom – bevonása sem nem volt megfelelő, illetve kommunikációs problémák is akadtak.
Mire vezethető vissza a svéd modell?
Az SSM – Population Health tudományos lapban publikált cikkben a megegyezésen alapuló kultúra és a médiapolitika közegészségügyi hatásait vizsgálták a svéd modell kapcsán.
A stratégia részben a Svédországban uralkodó posztmodern tudomány- és társadalomszemlélet eredményeként is felfogható. A fentről lefelé történő, megegyezésen alapuló kultúra hagyománya, valamint a tömegtájékoztató média pénzügyi és részben szerkezeti államfüggősége együttesen adhat magyarázatot a 2020 tavaszi sajtótájékoztatókon elhangzott stratégiával kapcsolatos kritikus kérdések viszonylagos hiányára.
Mi lett volna, ha időközben változtatnak a svéd modellen?
A Nature-ben megjelent publikációban az Egyesült Királyság, Svédország és Dánia COVID-19-re adott járványkezelési stratégiáit hasonlították össze.
Az Egyesült Királyságban és Svédországban az egyik legrosszabb az egy főre jutó COVID-19-cel összefüggő halálozási ráta Európában. Svédország kitűnik azzal, hogy nagyobb mértékben támaszkodik az emberek önkorlátozására, mintsem a kötelező ellenőrzésre és intézkedésekre.
A kutatók azt vizsgálták, mi lett volna a koronavírus járvány alakulására gyakorolt hatása annak, ha az egyes országok a többiek egészségügyi politikáját követték volna a járványkezelésben? A vizsgált időszak a COVID-19 első hullámának időtartamára terjedt ki: 2020. március 13-tól 2020. július 1-jéig.
- Az Egyesült Királyságbeli halálozási arány megközelítőleg megkétszereződött volna, ha a svéd modell szerint járnak el.
- Ezzel szemben a Svédországban bekövetkezett halálozások száma több mint a felére csökkent volna, ha a svédek a brit vagy a dán stratégiát követték volna.
- A dán egészségügyi politika volt a leghatékonyabb.
A szerzők kiemelték, hogy a beavatkozások / korlátozások időzítésében vagy hatékonyságában bekövetkezett kis változtatás is aránytalanul nagy hatással van az összes halálozásra egy gyorsan növekvő járvány idején.
Érdemes elolvasniAz emlékeztető oltások fontossága az egyéni védelem és a járványkezelés érdekében
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét